Naše realita
Jen stručně a zjednodušeně pár bodů. Podrobností ke každému je plný internet tak to sem nebudu tahat.

Podle fyziků máme vesmír, v němž jsou 3 dimenze a čas. Začal údajně Velkým třeskem před 13,8miliardami let. Čím máme teď lepší měření (třeba z JWST), tím je toto číslo pochybnější.
Ve vesmíru je kromě hmoty také vakuum, které kupodivu má nějaké vlastnosti a také energii. Ovšem očekávaná hodnota této energie se mezi kosmologií a experimenty liší o závratných 12O řádů!
Ve vesmíru je také život, který vznikl a udržuje se v brutálním rozporu se zákony termodynamiky. Všechno v biologii je možné, ale nesmírně nepravdědopobné. I kdyby to nějak vzniklo, mělo by se to prakticky okamžitě rozpadnout do chaosu.
Na nakombinování nejjednodušší funkční DNA by bylo třeba mnohem víc energie než měl mít Velký třesk takže i kdyby byla nějak k mání tak by dřív než život na Zemi vznikla černá díra nebo spíše kugelblitz. Ještě horší než ta odměna pro vynálezce šachů!
Genetická informace ve vajíčku a spermii, z níž má vzejít funkční člověk je jen několik GB - sotva by stačila na model člověka v moderní počítačové hře.
V kvantových experimentech se ukazuje, že částice nějak "vědí" jak se chovají jiné částice a dokonce i jejich pozorovatel.
Lidé podstatnou část života tráví ve snech, z nichž některé jsou opravdu podivné (věštecké, lucidní, hypnagogické halucinace, inspirativně-objevitelské, příjem zpráv etc.), zatímco většina je prostě zmateným mixem z běžné reality spáče.
Asi jim to nestačí, protože se do dalších podivných stavů sami uvádějí drogami, houbami, hypnózou, spiritismem, zážitky blízké smrti, nakrátko vlastně i orgasmem. Objevují se v jiných realitách a komunikují tam s podivnými bytostmi.
Je zde široká škála tzv. paranormálních jevů, od UFO jenž vytahují oběti únosů skrze zavřená okna, přes různé telepatie, telekineze a levitace až k dávným megastavbám jejichž obří kameny jsou do sebe zamačkané jako kusy plastelíny.
A konečně je tu Východ, v němž dodnes někteří buddhističtí mniši místo úmrtí mizí v duhových záblescích (rainbow body in buddhism) a kde jsou z nedávné doby dobře zdokumentované levitace a procházení skálou různými "duchovními mistry".
Vědomí a myšlení nějak vzniká elektrochemickými procesy v našich mozcích. Současně se "rozsvítí" nějaká konfigurace neuronů a vznikne myšlenka nebo vjem. Těch vznikají spousty, ale jen ty s největší naléhavostí se protlačí až k překladu
do slov, kde si je "Já" uvědomí a začne na ně vědomě reagovat. Ale co je to "Já" a co je to ta uvědoměná myšlenka či vjem?
Pro další anomálie je možno projít si kreacionistické zdroje, ovšem nedělat z toho kreacionistické závěry!

Pak je tu svět podle kreacionistů. Ten nemá problém s libovolnými nepravděpodobnostmi, protože vůle Stvořitele. Kde se ten vzal se neřeší a neřeší se ani jak mohl poručit Nic, aby se z něj stalo ne-Nic.
Tedy vysvětlování složitého ještě složitějším.

A ještě je tu svět na způsob taoistů nebo advaita-védantistů, v němž jsou základem všeho jakési nepoznatelné amorfní entity tao, brahman, atman, mája atd., jejichž vzájemné interakce vysvětlují všechny fenomény kolem nás.
Tedy vysvětlování složitého nepředstavitelným.

S buddhistickým světonázorem mohu v mnoha věcech souhlasit. Pokud je jejich brahman totéž co moje nejednoznačné Nic tak by velká část této filozofie měla fungovat. Problém je v tom, že buddhismus je praktická filozofie a neříká vždy pravdu (a už vůbec
ne celou!), nýbrž to co pomáhá k osvobození ze samsáry. Kdežto já jsem prostě zvědavý jak se věci mají. Řada věcí v buddhismu mi připadá jako ústupek hinduismu nebo lákadlo na ty, kdo se tím chtějí zabývat jen povrchně. Ale ovšem, mám k dispozici jen
mizerně přeložené zlomky a videa "komerčních" jogínů-youtuberů a ne poklady starých kláštěrů určené pro největší zasvěcence.

Jak vidno i náš konvenční vesmír je vlastně podivnost sama...

Zpět na úvodní stránku